Mediat italiane lavde Ermal Metës: Një imazh i bukur për gjithë shqiptarët
Kantautorin shqiptar Ermal Meta tashmë është një ndër figurat më të komentuara në Itali ku për të kanë shkruar dhe folur mediat dhe gazeta ndër to edhe gazetat katolike duke e rënditur si një ndër më të njohurit në botën e kulturës dhe të artit.

Gazeta “Avvenire” e përditshmja italiane me frymëzim katolik, ka botuar së fundmi një artikull me titull “Prova e Pjekurisë”, shkruar nga gazetarja Angela Calvini.

Ermal Meta në Festivalin italian “Sanremo” doli fitues i çmimit të tretë, atë të kritikës, si dhe çmimin “Serata Cover”, duke rikënduar këngën e famshme të Domenico Modugno “Toka ime e hidhur”, që cilësohet nga kritika si me motive arbëreshe.

Intervista në “Avvenire” shoqërohet me një foto të madhe të artistit.

Ai tregon se ka bërë shumë rrugë për të arritur aty ku është sot, i vlerësuar në mjediset e muzikës dhe ka shkruar tekste për këngëtarë të njohur italianë. Kënga e tij në Sanremo ishte autobiografike, kurajoze kundër dhunës brenda familjes: “Vietato morire”.

Ndërkaq kantautori shpjegon se: “Shkrimi i këngëve lind nga nevoja e brendshme për të hedhur në letër dhe me pas në melodi atë që unë jetoj, por gjithashtu jam frymëzuar edhe në shumë histori që kam lexuar në libra”, shkruan News 24.

“Biri i dy muzikantëve të orkestrës simfonike të Fierit, ka studiuar piano që nga mosha pesë vjeç, duke shkuar në çdo koncert të nënës së tij violiniste. Në moshën 13-vjeçare ai shpërngulet në Itali dhe fillon rrugën në muzikë, deri në karrierën e tij si solist në Sanremo në 2016 dhe 2017, duke spikatur me talentin e tij”, shkruhet në gazetë.

Jehona për artistin shqiptar ka qënë e madhe, duke përfaqësuar kështu diçka nga gjithë emigrantët shqiptarë, duke sfiduar madje njërën nga gazetat që shkruante me ironi “artisti shqiptar “vodhi” çmime në Sanremo”. Shqiptarët">Shqiptarët po arrijnë të marrin atë që meritojnë duke dhënë kështu dhe një imazh të bukur për të shqiptarët">shqiptarët dhe Shqipërinë./albeu.com/

Shtuar më 17/02/2017, ora 16:32

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori