Gruaja e Doktor Florit përlot me dedikimin për të birin me sindromën Down
Blerina Kondi, bashkëshortja e të ndjerit Dr.Flori ka vndosur që të sensibilizojë njerëzit në lidhje me fmijët më Sindromë Down duke treguar historinë djalit të saj Daniel.

“Unë quhem Daniel Kondi dhe jam vetëm 15 muajsh. Babi im mori vesh gjithçka tre ditë përpara se unë të nisja rrugëtimin tim në barkun e mamit, madje edhe emrin tim Daniel që më pëlqeu kaq shumë. Rrugëtimi im ishte shumë i bukur, siç është i të gjithë bebeve! Mami im më shihte shpesh kur unë isha tek barku i saj përmes ekos...Kisha vetëm katër muaj që isha krijuar kur mjeku i tha mamit dhe babit se kocka e hundës time nuk dallohej mirë dhe mund të kisha një kromozom më shumë se fëmijët e tjerë...!

I dëgjoja tek diskutonin me njëri-tjetrin madje shpesh herë edhe qanin...por ata ishin mami e babi im ndaj vendosën që unë të vazhdoja të isha bebja e tyre dhe pavarësisht çdo gjëje do më donin shumë. Ditën që erdha në jetë nuk do ta harroj kurrë që babi më mori në krahë dhe më tha: “Daniel, babi të do shumë shumë, ti je shumë i çmuar për mua!” A nuk kam të drejtë të mburrem me babin tim? A nuk kam të drejtë të them se ai është heroi im? Ai sot nuk jeton më, por ja ku jam unë jetoj për të! Kromozomi im nuk e zvogëloi dashurinë e tij për mua, përkundrazi e shtoi edhe më shumë.

Kështu unë erdha në jetë dhe njoha motrën time Kaltrinën dhe tani mund të luaj me lodrat e mia, të përplas duart sa herë që më thonë “Bravooo Daniel!”, të kërcej kur dëgjoj këngët e mia të preferuara dhe më kryesorja të dëgjoj fjalët e bukura të mamit tim, e cila më thotë shpesh se jam një bekim i madh, dhurata më e bukur që Zoti i dhuroi. #Kujtime.”.

Komentet kanë qenë të pafundme dhe në mbështetje të Blerinës.

Shtuar më 02/10/2018, ora 16:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori