Vuajtjet e shqiptarëve emigrantë në Greqi të dokumentuara nga fotografi i njohur (FOTO LAJM)

Pëlqej
Shqiptarët që për shkak të kushteve të këqija ekonomike emigruan drejt Greqisë janë aq të shumtë në numër saqë tashmë kanë krijuar
qytezat e tyre atje madje edhe kanë hapur shkolla në gjuhën shqipe.

Por gjërat nuk kanë qenë gjithmonë kaq të thjeshta.
Ky koleksion me foto është realizuar nga Jim Goldberg në Greqi, ndërsa në qendër të tij janë emigrantët shqiptarë në Athinë dhe Selanik.

Koleksioni është bërë në vitet 2005-2006 dhe synon të dokumentojë vuajtjet e tyre. /albeu.com/
Shtuar më 17/07/2017, ora 15:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori