Flor Binaj reagon me tone të ashpra për Teatrin Kombëtar: Turp (FOTO LAJM)

Ditën e djeshme, Këshilli Bashkiak vendosi shembjen e godinësTeatrit, pa mbledhje dhe me një vendim qarkullues të firmosur nga Toni Gogu.

Ky vendim ka sjellë jo pak reagime nga ana e artistëve në rrjet, dhe atyre që protestojnë për më shumë se dy vite në oborrin e godinësTeatrit.

Edhe Florjan Binaj e ka ngritur si shqetësim këtë çështje, teksa ka kërkuar që të ndërtohet një teatër i ri, dhe godina ekzistuese të ruhet.

“Ndërto një teatër të ri, pa prishur të vjetrin”, ka shkruar aktori në një postim në Instagram. Një propozim si i Florit, që e kemi parë si ide edhe nga disa artistë, nuk janë marrë parasysh nga Bashkia.

Me zbardhjen e vendimit, Binaj ka publikuar një pjesë të dokumentit të nënshkruar nga Këshilli Bashkiak. Ai ka nënvizuar pjesën ku Teatri cilësohet si “pasuri”. “E shkruar e zeza mbi të bardhë që Teatri Kombëtar është pasuri. As popujt e pasur nuk prishin pasuritë! Turp!”, ka shtuar më tej Flori, ndërsa ka hedhur akuza dhe në drejtim që qeverisë, që sipas tij është e pavotuar nga populli.

Shtuar më 15/05/2020, ora 12:03

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori