Vuani nga migrena? Ja çfarë ushqimesh duhet të konsumoni
A keni dëgjuar se dhimbja e kokës mund të jetë rezultat i një mangësie në vitaminë? E vërteta është se nëse keni mangësi në vitaminë B ka shumë mundësi që dhimbja e kokës të mos ndalojë.

Studimet kanë treguar se mangësia në vitaminë B çon në shpeshtësi të migrenës. Diçka e tillë ndodh ngadalë dhe kërkon kohë të zhvillohet. Simptomat zhvillohen me të vërtetë ngadalë dhe shpesh nuk kuptoni asgjë siç vëren një studim i bërë nga universiteti i Harvardit.

Të gjithë këto simptoma shpesh rezultojnë në dhimbje koke. Kjo do të thotë se marrja e pilulave kundër dhimbjes së kokës gjatë gjithë kohës është e gabuar, madje edhe kur ato funksionojnë.

Një studim tjetër teston 52 njerëz të cilët kanë migrenë rregullisht. Është gjetur se njerëzit që marrin suplemente të vitaminës B kanë reduktim të migrenës, ndërsa ata që marrin pilula qetësuese të zakonshme nuk kanë pasur asnjë pakësim të dhimbjes së kokës.

Sipas këtij studimi, suplementet e sigurta dhe jo të shtrenjta të vitaminës B mund të trajtojnë migrenën.

Migrena nuk është thjesht një dhumbje e zakonshme koke. Ajo ka edhe simptoma të tjera. Disa prej këtyre simptomave janë: të përzierit, e vjella, ndjeshmëria ndaj tingullit dhe dritës, ankthit etj.
Nëse mangësia në vitaminë B është ajo që shkakton migrenën atëherë duhet të ruani nivelet e kësaj vitamine në lartësinë e duhur me çdo kosto. Mund ta bëni diçka të tillë duke marrë suplemente ose ushqime që përmbajnë vitaminë B.

Lista e ushqimeve që duhet të konsumoni

Brokoli, spinaq, shparguj, fruta të freskët dhe të thatë, perime, mëlçi, mish pule, kikirikë, patate, qumësht, peshk, oriz./albeu.com/


Shtuar më 04/01/2017, ora 14:00

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori