Ushqimet që nuk duhet t'i ngrohni kurrë në mikrovalë (FOTO LAJM)

Karrotat

Megjithëse karrotat mund të gatuhen dhe të nxehen në një mikrovalë, karotat e papërpunuara, mund të jenë të rrezikshme. Nëse karotat nuk lahen siç duhet dhe kanë ndonjë mbetje të papastërtisë, mineralet në tokë mund të shkaktojnë shkëndija në mikrovalë.
E shpikur për herë të parë në vitet 1940, mikrovala është kthyer në një nga pajisjet më kryesore të kuzhinës.

Ndërsa mund të duket si një komoditet për gatim dhe ngrohjen e ushqimeve, në fakt ka disa lloje që duhet t’i shmangni t’i vendosni në mikrovalë me çdo kusht.
Shtuar më 09/11/2020, ora 12:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori