Ushqimet që nuk duhet t'i ngrohni kurrë në mikrovalë (FOTO LAJM)

Vezët e ziera

Kur ngrohni një vezë të zier në mikrovalë, avulli nga molekulat e ujit shkakton presion. Meqenëse vezët kanë një membranë dhe lëvozhgë të hollë, ato nuk janë në gjendje ta mbajnë të gjithë presionin, gjë që mund të shkaktojnë një shpërthim në mikrovalë dhe pjatë.
E shpikur për herë të parë në vitet 1940, mikrovala është kthyer në një nga pajisjet më kryesore të kuzhinës.

Ndërsa mund të duket si një komoditet për gatim dhe ngrohjen e ushqimeve, në fakt ka disa lloje që duhet t’i shmangni t’i vendosni në mikrovalë me çdo kusht.
Shtuar më 09/11/2020, ora 12:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori