Ushqimet që ju mbrojnë nga sulmi në zemër
Akumulimi i tepërt i substancave të ndryshme në muret arteriale i ngushton ato dhe me kohën shpie në një sëmundje që njihet si arterioskleroza.

Sipas ekspertëve shëndetësorë, nuk ka ndonjë ilaç të shpejtë që i shkrinë këto substanca që i bllokojnë arteret, por thonë se ndryshimi në stil të jetesës i shkrinë gradualisht dhe e parandalon akumulimin e tyre.

Këto substanca zakonisht janë kombinim i yndyrës, kalciumi, kolesterolit dhe mbetjeve nga qelizat në trup.

Ka disa faktorë të cilët ndikojnë në bllokimin e artereve, si:

– Mbipesha
– Ushqimi i pashëndetshëm
– Shtypja e lartë e gjakut
– Kolesteroli i lartë
– Rezistenca ndaj insulinës dhe diabeti
– Mungesa e aktivitetit fizik
– Pirja e duhanit

Por, fatmirësisht mund ta trajtoni këtë çështje në mënyrë natyrale, me ndihmën e këtyre ushqimeve:

– Hudhrës
– Mollëve
– Arrave
– Xhenxhefilit
– Spinaqit
Vaji ullirit
Vaji peshkut
– Domatet
– Çaji i gjelbër

Por, mbani mend se përveç që duhet t’i konsumoni këto ushqime, ju duhet ta bëni më të mirën për ta ulur stresin dhe për të ushtruar rregullisht.
Shtuar më 30/04/2019, ora 08:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori