Ushqimet që parandalojnë inflamacionin, fryrjen e barkut dhe gazrat
Vështirësia që organizmi manifeston në shpërbërjen e një sërë ushqimesh, si dhe gëlltitja e ajrit janë dy ndër faktorët më të shpeshtë që çojnë në formimin e gazrave në aparatin tretës.

Gazrat mund të manifestohen gromësirave apo çlirimit nëpërmjet rektumit (zorrës së trashë).

Gazrat e stomakut janë ndër problemet e shpeshta prej të cilave vuan një pjesë e mirë e popullatës.

Neglizhenca në trajtimin e tyre, shpesh shfaqet në nivele të larta duke bërë që shumë persona të përballen me gjendje të parehatshme.

Ja disa nga ushqimet më të mira që parandalojnë këto kushte shëndetësore:

inflamacionAnanasi: përmban një enzimë e cila quhet bromelain, e cila ndihmon në tretjen e ushqimit dhe lufton koagulimin e gjakut. Bromelaina ndihmon në rregullimin e përgjigjeve imune gjithashtu.

Panxhari: është i pasur me antioksidantë që ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara nga inflamacioni. Panxhari ka veti të fuqishme anti-inflamatore.

Peshku: është i pasur me acide yndyrore të shëndetshme, të cilat janë të njohura për luftimin e inflamacionit. Hulumtimet kanë treguar se acidet yndyrore omega-3 luajnë një rol të rëndësishëm në uljen e rrezikut për t’u prekur nga sëmundjet kronike.

Perimet me gjethe jeshile: janë të pasura me vitamina dhe minerale, ato luftojnë inflamacionin, luftojnë fryrjen e stomakut dhe lehtësojnë gazrat. Konsumoni perime me gjethe jeshile në çdo vakt.

Shafrani i Indisë: mund të konsiderohet si një nga erëzat më të fuqishme anti-inflamatore.

Çaji jeshil: ka veti anti-inflamatore për shkak të numrit të lartë të antioksidantëve që përmban. Çaji jeshil lehtëson tretjen dhe pastron trupin nga mbeturinat dhe toksinat./albeu.com/

Burimi: David Wolfe
Shtuar më 03/11/2016, ora 17:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori