Ushqimet me më shumë hekur
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ekzistojnë dy lloje hekuri, njëri që absorbohet më mirë nga organizmi dhe tjetri që thithet më ngadalë ose thithet me vështirësi.

Mishërat - Hekuri gjendet te ushqime si mëlçia, peshku, ndërsa produktet vegjetale përmbajnë hekur që nuk përthithet kollaj nga organizmi.

Lëngu i portokallit - Pasi portokallet përmbajnë vitaminë C që favorizon thithjen e hekurit nga organizmi.

Po kështu është i këshillueshëm konsumimi i frutave dhe perimeve gjatë vakteve, që të shtojnë predispozitën e trupit për të thithur ushqime që përmbajnë hekur.
Shtuar më 12/05/2012, ora 18:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian