Ushqimet më të mira për të luftuar celulitin
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ushqyerja e gabuar është një ndër shkaqet më frekuente në etnogjenezën e kësaj sëmundjeje, veçanërisht në rastet kur kequshqyerja nis që në fëmijëri. Ëmbëlsirat, fokaçet, pijet e ëmbla të marra me tepricë krijojnë bazat për celulitin tek njëzetvjeçarët.

Ushqimet që duhen përdorur: frutat dhe perimet e freskëta, në veçanti: ananasi, kivi, limoni, mandarinat, qitrot, hithrat. Provoni dy herë në javë një supë me perimet e egra të sipërpërmendura: falë fuqisë së tyre të njohur diuretike, këmbët do të shfryhen dukshëm.

Ushqimet që duhen kufizuar: ushqimet hiperkalorike dhe ato të pasura me kripë: ëmbëlsirat, pijet e ëmbla, bonbonet, picat, sallamrat.

Fitoterapia:

Infuzion me mështeknë: 5 gram gjethe të freskëta në një litër ujë të valuar për 10 minuta. Pihet e ftohtë gjatë ditës.

Valim me lëvore bliri, bishta qershie: në një litër ujë të valuar zjeni 5 gram nga secila bimë./albeu.com/
Shtuar më 16/09/2016, ora 12:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit.

Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.

Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit. Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.