Uji kundėr gurėve nė veshkė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Konsumi i pakėt e ujit dhe infektimi me lloje tė ndryshme mikrobesh, tė cilat prodhojnė enzime, janė nga faktorėt kryesorė qė zhvillojnė zmadhimin e guritveshka dhe fshikėz.

Tė sėmurėt me gurė nė veshka dhe fshikėz duhet tė pinė 3 litra ujė nė ditė.

Doktor Bobak Rezai shoti se prejardhja gjenetike, tumoret dhe sėmundje tė ndryshme janė faktorėt kryesorė tė gurėve nė veshka dhe fshikėz. Konsumi i pakėt i ujit dhe infektimi me lloje tė ndryshme mikrobesh, tė cilat prodhojnė enzimė, janė nga faktorėt kryesorė qė zhvillojnė zmadhimin e guritveshka dhe fshikėz. Gjakderdhja, dhimbjet poshtė barkut dhe pėrsėritja e urinės janė nga shenjat e lėvizjes sė guritveshka. Zakonisht guri pasi krijohet nė veshka dhe duke lėvizur nė rrugėt urinare vendoset nė fshikėz.

Kėshillohet njė regjim ushqimor me pak kripė dhe pak proteina pėr kėta tė sėmurė. Bobak shtoi se ēdo person ka nevojė pėr 2 litra ujė nė ditė, ndėrsa kėta pacientė duhet tė pinė deri nė 3 litra.
Shtuar më 20/03/2011, ora 15:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.