Thana lufton plakjen dhe diabetin
Thana është një nga frutat me vlerat më të larta kundër plakjes. Ajo ka veti abtioksiduese dhe rregullon ritmin e jetës.

Vlerat kurative të thanës

Kokrrat e thanës kanë një shije paksa të hidhur, por janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Ato përmbajnë rreth nëntë për qind sheqer, acide organike, vitaminë C, etj

Frutat e thanës përmbajnë rreth 9% sheqer, acide organike, vitaminë C

Është një nga frutat me vlerat më të larta kundër plakjes

Po ashtu për shkak të flavanoidit, karatinoidit që përmban ka veti antioksiduese

Përmban edhe melatoninë një hormon rregullues i ritmit të jetës

Rregullon mpiksjen e gjakut, ndaj ata që vuajnë nga hemofilia këshillohen ta përdorin sa më shumë

Është e vlefshme dhe për diabetiket

Ul temperaturat e larta, ndihmon kundra infeksioneve të rrugëve urinare dhe kundra formimit të gurëve në veshka

Rrënja e saj ka qenë përdorur në kohët e lashta për të krijuar pomadat që përdoreshin në raste djegieje. /albeu.com/
Shtuar më 19/09/2013, ora 12:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori