Tetë arsye pse duhet të mendoni dy herë, para se të hani ton të konservuar
Përmbajtje e lartë e natriumit

Peshku ton i konservuar është shumë e popullarizuar tek atletët, pasi ka një përmbajtje të lartë të proteinave që ndihmojnë në ndërtimin e muskujve. Por një paketë e vetme e tonit mund të përmbajë deri në 600 mg natrium, një nga shkaqet e presionit të lartë të gjakut dhe madje edhe të sulmeve të zemrës.

Thithja e metaleve të rënda

Peshku ton është grabitqar. Kjo do të thotë që ata hanë peshq më të vegjël, dhe kështu përfundojnë duke gëlltitur metale të rënda – të tilla si zhiva – të grumbulluara në zinxhirin ushqimor. Kur burrat konsumojnë ton, ata padyshim që marrin edhe këto metale. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), edhe sasi të vogla merkuri mund të dëmtojnë sistemin e tretjes, veshkat, lëkurën, sistemin nervor dhe imunitar. Një tepricë e merkurit rrit mundësinë e problemeve të zemrës deri në 70% dhe gjithashtu mund të shkaktojë probleme të trurit. Edhe pse kjo nuk është një dukuri veçanërisht e përhapur mes peshqve, ka gjithmonë përjashtime.

Praktikat e tmerrshme të peshkut

Peshku ton kapet me rrjeta gjigande, gjë që shkakton një fund të tmerrshëm për shumë prej tyre. Shpesh ato shtypen nga pesha e njëri-tjetrit kur rrjetat ngrihen në anijet e peshkimit. Ata që mbërrijnë të gjallë në anije, qëllohen për vdekje dhe pastaj ruhen në depo të ftohtë. Peshqit më të vegjël në vend të kësaj ngrihen drejtpërdrejt dhe vdesin përmes vuajtjeve torturuese, të mbytur.

Mbarështimi masiv

Kërkesa për peshk në të gjithë botën po rritet vazhdimisht, por, nga ana tjetër, popullsia detare po zvogëlohet. Kjo është arsyeja pse fermat po bëhen gjithnjë e më të mëdha dhe peshqit ton rriten në kushte të këqija, bëhen për t’u rritur edhe të dhjamosur, për t’u vrarë dhe shitur.

Agjentët kimikë të rrezikshëm

Oqeanet në të gjithë botën janë mjaft të ndotur dhe plot kimikate toksike, që peshqit konsumojnë në mënyrë pasive. Ndër të tjera, bifenilët e polikloruar (PCB) dhe dioksinat, substanca tepër kancerogjene që tani shpesh gjenden në pjesët yndyrore të shumë peshqve.

Rreziku i helmimit nga ushqimi

Ngrënia e peshkut mund të jetë e rrezikshme. Sipas Qendrës Amerikane për Sëmundje dhe Parandalim, 75% e të gjitha rasteve të helmimit me ushqim në botë janë shkaktuar nga konsumimi i peshkut. Freskia dhe mënyra e përgatitjes së peshkut janë thelbësore për të parandaluar rreziqe të caktuara.

Peshkimi për ton vret delfinët

Peshku ton nuk është i vetmi peshk që kapet në rrjeta – delfinët, peshkaqenët dhe të tjerët vdesin në vuajtje të jashtëzakonshme si rezultat i kësaj praktike.

Ndotja e oqeaneve

Industria e peshkimit është përgjegjëse për pjesën më të madhe të ndotjes së ujit. Jo vetëm rrjetat dhe rrotullat janë bërë prej plastike dhe metali, por edhe pjesë të tjera të anijeve të peshkimit. Dhe shpesh në ujë mbeten gjurmë që janë vdekjeprurëse për krijesat detare, siç janë zogjtë që nganjëherë ngatërrojnë këto mbetje me ushqim dhe përfundojnë duke i gëlltitur ato.

Peshkimi dhe konsumi i tonit kanë një ndikim të jashtëzakonshëm në det. Përveç faktit që këta peshq të varfër po vdesin në mënyra mizore. Shumë njerëz e justifikojnë konsumin e tyre duke thënë se është ilaç për trupin, veçanërisht në lidhje me “omega 3”. Në realitet ka edhe mënyra të tjera për t’i marrë ato: thjerrëzat, farat ‘chia’, kanola dhe vaji i arrës.

Nëse, përkundër gjithçkaje, dëshironi të hani peshk, të paktën sigurohuni që ai vjen nga burime të qëndrueshme. Ambienti dhe trupi juaj do t’ju falenderojnë për këtë.
Shtuar më 02/12/2020, ora 17:20

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori