Studiuesit zbulojë se aspirina parandalon kancerin dhe diabetin
Dy studimet e bëra së fundimi, kanë zbuluar se aspira, është një tip droge që ndihmon në parandalimin e kancerit.

Hulumtimet kanë zbuluar se metamorfina e përdorur në aspirinë, përmirëson mënyrën se si trupi juaj reagon ndaj trajtimeve të kimioterapitë.

Aspirina mund të ngadalësojë rritjen e kancerit të gjirit dhe të ndihmojë në rezistencën kundra trajtimit.

Një studim tjetër zbuloi se duke shtuar aspirinë në një ilaç të kancerit mund ta bëjë atë më të fuqishëm në luftimin e një grupi tumorësh që janë shumë rezistent ndaj terapive.

Shkencëtarët kanadezë zbuluan se metamorfina, e përdorur për të trajtuar diabetin e tipit 2, reduktoi riprodhimin e shpejtë të qelizave tumorale në laborator.

Kjo do të thoshtë se aspirina mund të ndihmojë në mos zhvillimin e kancereve rezistente të gjirit për të filluar përsëri t'i përgjigjen terapisë thanë studiuesit, transmeton albeu.com.

Puna e mëparshme ka treguar se aspirina ka një efekt anti-proliferativ në shumë lloje të qelizavekancerit, por edhe në diabet.

Hedhja e saj në insulinë ndihmon në parandalimin e mëtejshëm, shtuan ata.

Analizat e studimit të shumëfishtë të pacientëve me kancer diabetik të trajtuar me metamorfinë kanë lënë të kuptohet se i mbijetojnë kimioterapive me anë të aspirinës dhe përmbajtjes që ajo ka, gjithashtu ajo bën që të parandalohen dhe tumoret e reja.

Ekipi i udhëhequr nga Dr Terra Arnason, nga Universiteti i Saskatcheë an, shkroi në revistën ''Libraria shkencore'', se aspirina ishte idikacioni i parë që luante rolin e një pordorimi protencial klinik.

Një studim nga shkencëtarët e Universitetit të Queensland-it zbuloi se duke shtuar aspirinë në disa barna ekzistuese të kancerit mund të rriste efektivitetin e tyre kundër një grup tumorësh rezistent ndaj trajtimit.

Ata tani janë duke shpresuar se provat klinike së shpejti do të zhvillohen për njerëzit me kancer të mushkërive, pankreasit dhe kolorektal dhe disa melanoma që nuk kanë reaguar ndaj terapive të tjera.

Hulumtuesit besojnë se shtimi i aspirinës potencialisht mund të parandalojë rikthimin e tumoreve tek pacientët. /albeu.com/
Shtuar më 08/12/2017, ora 10:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori