15 luleshtrydhe në ditë mund t'ju mbrojnë nga kanceri i gjirit
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nëse konsumoni vetëm 15 luleshtrydhe në ditë mund të luftoni kancerin e gjirit.

Sipas një studimi të bërë së fundmi nga shkencëtarët amerikanë në një laborator me minj ka rezultuar se luleshtrydhet shmangin përhapjen e kancerit.

Minjtë femra me kancer të gjirit u ushqyen për 5 javë me 15 luleshtrydhe në dietën e tyre.

Pas përfundimit 5 javor minjtë nuk treguan shenja të përparimit të përhapjes së kancerit, madje tumoret e tyre u tkurrën.

Kjo pasi luleshtrydhet kanë disa përbërës me veti të fuqishme antioksiduese të cilët mund të ndalojnë zhvillimin e qelizave të kacerit në kulturat qelizore "in vitro", duke vepruar mbi gjenet përgjegjëse për zhvillimin e kancerit.

Kjo mund të ndihmojë edhe në gjetjen e kurës nga shkencëtarët. /albeu.com/
Shtuar më 20/04/2017, ora 12:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Negociatorët e lartë të BE-së, McAllister dhe Fleckenstein duke dalë nga zyrat e PD-së

Negociatorët e lartë të BE-së, McAllister dhe Fleckenstein duke dalë nga zyrat e PD-së