Studim/ Vera e kuqe dhe kikirikët parandalojnë humbjen e kujtesës
Sipas studimit më të fundit një përbërës i gjendur tek rrushi i kuq, vera e kuqe, kikirikët dhe te disa manaferra mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së kujtesës.

Ky është rezultati i disa studiuesve indianë sipas të cilëve resveratroli është një antioksidant që ndihmon në efektet pozitive të hipokampusit, një zonë në trurin e njeriut është që është kritik për funksionet si kujtesa, të mësuarit dhe gjendja e humorit.

“Rezultatet e studimit ishin goditëse,” tha Ashok Shetty, profesor i Kolegjit Shkencor të Mjekësisë në Teksas, shkruan oraneës. Sepse edhe njerëzit edhe kafshët tregojnë një rënie të kapacitetit të mbajtjes së kujtesës pas moshës së mesme. /albeu.com/
Shtuar më 13/08/2016, ora 16:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori