Si të mbrohemi nga virozat verore
Termi virozë shpesh përdoret për sëmundje më të shkurtra dhe më të lehta që shkaktojnë virusin, ose supozohet se janë shkaku i virusit.

Dhimbja e fytit dhe temperatura, të vjella të shpeshta dhe diarre janë simptoma e virozave verore te fëmijët, kështu që ata duhet të pinë sa më shumë lëngje. Nëse fëmija është i sëmurë, ka të vjella dhe diarre, duhet ta dërgoni te mjeku.

Enteroviruset, infeksionet akute të shkaktuara nga enteroviruset, ndodhin gjatë verës, më së shpeshti te fëmijët dhe të rinjtë.

Ato janë një inflamacion i mukozës së membranës dhe infeksioneve të traktit të frymëmarrjes, dhe shpesh shkakton të vjella. Përveç kësaj, sëmundja manifestohet edhe me temperaturë të lartë, dhimbje stomaku dhe dhimbje.


Mënyra më e zakonshme e kontaminimit janë duart e ndyra, andaj është më e rëndësishme t'i lani ato shpesh dhe tërësisht.

Kur jemi në ambient të hapur, është mirë të përdorni xhel për pastrimin e duarve. Sëmundja mund të shoqërohet nga nervozizmi, oreksi i dobët dhe dhimbja e kokës.

Ndërsa trajtimi për enteroviruset nuk ka një ilaç të veçantë dhe se terapia është simptomatike. Më e rëndësishmja është largimi i temperaturës, konsumimi i lëngjeve dhe të kemi gjumë të mjaftueshëm, e cila është gjithashtu baza e trajtimit. Efekti më i rrezikshëm anësor i virozës së butë verore është dehidrimi.

Ju lehtë mund t'i identifikoni ato sipas temperaturave jo specifike. Ato fillojnë papritmas dhe fëmijët kanë temperatura mes 38 dhe 40 gradë Celsius, dhe ankohen për dhimbje koke, diarre dhe vjellje.

Për të parandaluar enteroviruset nga pishinat dhe për të shkurtuar kohëzgjatjen e tyre nëse fëmija është akoma i sëmurë, është e rëndësishme që vazhdimisht të mirëmbahen higjiena e hundës dhe veshëve.


Kur notohet në pishinë, mundësia e infektimit të enteroviruseve është më e madhe, andaj rekomandohet që fëmijët të mos gëlltisin ujin.

Antibiotikët nuk ndihmojnë, kështu që ato nuk duhet të priten apo të kërkohen nga një mjek. Te mjeku shkoni në rast se fëmija tregon shenja të lodhjes dhe nuk arrin të dehidrohet, duke vazhduar me të vjella dhe ka diarre.

Përveç kësaj, simptomat, në varësi të llojit të virozës, mund të përfshijnë edhe flluska të dhimbshme ose palpitacione, konjuktivi ose ekzantemë - një skuqje që i ngjan fruthit
Shtuar më 27/06/2019, ora 13:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori