Si të kujdesemi për dhëmbët e fëmijëve
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kujdesi ndaj dhëmbëve është një nga gjërat më të rëndësishme. Fëmijët, që janë nën moshën 10-vjeçare duhet t'i lajnë dhëmbët me ndihmën e prindërve të tyre.

Kjo bëhet dy herë në ditë; një herë pas mëngjesit dhe një herë në darkë para fjetjes.

Për fëmijët të cilët janë dy vjeç, duhet përdorur një masë e pastës së dhëmbëve sa 1/4 e thoit të gishtit të vogël të fëmijës, kurse kur fëmijët arrijnë në moshën 6-vjeçare përdoret një sasi paste pothuajse e barabartë me sipërfaqen e thoit të gishtit të vogël të fëmijës.

Pas larjes së dhëmbëve, nuk rekomandohet shpëlarja e gojës me ujë, mjafton vetëm të pështyhet.

E rëndësishme është që pasta të jetë me fluor që ndodhet pasi mbron mjaft mirë dhëmbët nga dëmtimi. /albeu.com/
Shtuar më 11/11/2013, ora 10:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. 

Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit

Një avion i linjave egjiptiane ka kryer ulje të detyruar në aeroportin e Larnakes në Qipro, në orën 8:46. Ai ka liruar te gjithe pasagjeret, por jo ekuipazhin e avionit