Si tė kujdesemi pėr dhėmbėt e fėmijėve
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kujdesi ndaj dhėmbėve ėshtė njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme. Fėmijėt, qė janė nėn moshėn 10-vjeēare duhet t'i lajnė dhėmbėt me ndihmėn e prindėrve tė tyre.

Kjo bėhet dy herė nė ditė; njė herė pas mėngjesit dhe njė herė nė darkė para fjetjes.

Pėr fėmijėt tė cilėt janė dy vjeē, duhet pėrdorur njė masė e pastės sė dhėmbėve sa 1/4 e thoit tė gishtit tė vogėl tė fėmijės, kurse kur fėmijėt arrijnė nė moshėn 6-vjeēare pėrdoret njė sasi paste pothuajse e barabartė me sipėrfaqen e thoit tė gishtit tė vogėl tė fėmijės.

Pas larjes sė dhėmbėve, nuk rekomandohet shpėlarja e gojės me ujė, mjafton vetėm tė pėshtyhet.

E rėndėsishme ėshtė qė pasta tė jetė me fluor qė ndodhet pasi mbron mjaft mirė dhėmbėt nga dėmtimi. /albeu.com/
Shtuar më 11/11/2013, ora 10:44
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.