Si pa e kuptuar: 4 zakonet që iu shëndoshin
Shpesh shtojmë peshë pa e kuptuar arsyen. Por ka disa zakone të fshehta që na bëjnë të shtojnë disa kilogramë, e të cilat shpesh nuk i kuptojmë.

1.Anashkalimi i vakteve
Shpesh mendohet se agjërimi është një strategji e sigurt për humbje peshe. Efekti është “boomerang”! Duke lënë mënjanë drekën, në fakt, ajo çka bëni është që në darkë të hani në mënyrë të uritur dhe pakontroll. Përveç kësaj, anashkalimi i vakteve gjithashtu mund të ketë efekte të këqija mbi funksionimin e metabolizmit.

2.Zgjidhni ushqime të gabuara
Ky është edhe një gabim klasik dhe që mund të jetë i kushtueshëm. Nëse mendoni se mund të thyeni urinë me patate të skuqura dhe “snacks”, dijeni se ata janë ushqime me shumë kalori.

3.Gjithmonë hani jashtë shtëpisë
Gjithashtu nëse shpesh hani në bar apo restorant, dijeni se ky është një zakon i rrezikshëm për linjat trupore. Sepse në të shumtën e rasteve ju nuk e dini se si janë gatuar këto ushqime.

4.Kombinimi i karbohidrateve
Një tjetër gabim është kombinimi i ushqimeve. Brenda një vakt të vetëm, për shembull, ju nuk duhet të kombinoni karbohidrate të ndryshme: I pari nuk duhet, pra, të shoqërohet me bukë apo edhe me patate. /albeu.com/
Shtuar më 14/01/2018, ora 13:04

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori