E FUNDIT/ Kapen 200 kg kokainë në Elbasan
Shtypja e lartë e gjakut mund të ulet përmes konsumimit të lëngut "magjik"
Simptomat e shtypjes së lartë të gjakut mund të zvogëlohen duke bërë ndryshime në dietën tuaj.

Për të ulur nivelin e shtypjesgjakut, është e rëndësishme të ndiqni një dietë përgjithësisht të shëndetshme.

Sipas hulumtimit të publikuar në revistën ‘Food Science & Nutrition’, pirja e lëngut të domateve mund të ulë simptomat.

Në studim, 184 pjesëmarrës meshkuj dhe 297 femra u dhanë lëng domate gjatë gjithë një viti, pa ndonjë sasi të paracaktuar.

Në përfundim të hulumtimit, niveli i shtypjesgjakut në 94 pjesëmarrës me hipertension ra në mënyrë të konsiderueshme.

Presioni sistolik i gjakut ra nga një mesatare prej 141.2 në 137.0 mmHg dhe presioni diastolik i gjakut u ul nga një mesatare prej 83.3 në 80.9 mmHg.
Shtuar më 03/09/2019, ora 11:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori