Shtatë mënyra natyrale për zbardhjen e dhëmbëve
Një buzëqeshje të shëndetshme dhe të ndritshme është patjetër diçka që të jenë të lumtur për të ngrënë ushqime të shëndetshme, jo çuditërisht mund të shkojë një rrugë të gjatë për të siguruar dhëmbët e bardhë të qëndrojë për vitet që vijnë.

Por ka shumë mënyra që mjetet juridike në shtëpi mund të përmirësojë shkëlqim tuaj por gjithmon pa e anashkaluar vizitën tek dentist.

1. Hani luleshtrydhe

Ka të dhëna se dredhëzat mund të ndihmojnë zbardhimin e dhëmbit për shkak se përmbajnë një enzimë të quajtur acid malic dhe vitaminë C. Luleshtrydhet ndihmojn për të hequr njollat ​​sipërfaqësore , ndërsa vitamina C pastron pllakën e dhëmbit. Ngërnja e luleshtrydheve një herë ose dy herë në javë mund të ketë rezultate pozitive.

2. Pe për të pastruar dhëmbët

Për disa arsye , pastrimi i dhëmbit me pe nuk vjen aq lehtë për njerëzit. Megjithatë, shumë dentistë dhe higjienist janë dakord se pastrimi me pe është I rëndësishëm. Pastroj dhëmbët me pe dy herë në ditë për të mire të dhëmbit. Pastrimi me pe mund lehtë të largoj errësirën ​​në mes dhëmbëve tuaj, duke ndihmuar ata të duken të bardhë.

3. Pjekje e sodës me limon

Kjo mund të jetë një nga më të popullarizuara të dhëmbëve të bardhë. Reaksion kimik i sodës së bukës me lëng limoni ka një efekt buzëqeshje. Një prej këtyre përbërësve punon mirë, por së bashku ata janë super – efektivë. Me këtë zgjidhje një herë në javë mund të largoni njollat e dhëmbëve. Nëse ndodh qe soda e bukës mund të jetë tepër gërryes për mishrat e dhëmbëve, të ndërpritet përdorimi.

4. Hani fruta të freskët dhe perime

Mollë, dhe karrotay janë të gjitha të mëdha për dhëmbët tuaj. Fruta ose perimet e freskëta veprojnë si furçë dhëmbësh. Thjesht të përtypet dhe heq ushqim të tepërt dhe bakteriet nga goja juaj. Kjo gjithashtu ndihmon për pastrim të njollave ​​sipërfaqësore. Jo vetëm që e bën grimcat e ushqimit ti largoni por dhe bakteriet, por acidet në fruta dhe perime tërheqin detyrë të dyfishtë, në të vërtetë duke i mbajtur dhëmbët e bardhë. Molla në veçanti përmbajnë acid malik gjendet edhe në luleshtrydhe që heq njollat ​​sipërfaqësore.

5. Vaji tërheqës

Vaji tërheqës është një ilaç indian i përdorur kryesisht për të përmirësuar shëndetin oral dhe për të pastruar trupin. Procesi është në fakt fare e thjeshtë, e padëmshme, dhe shumë e lirë. Thjesht merrni një lugë gjelle e një vaj të pastër organik dhe kopanis atë në gojën tuaj për 15-20 minuta. Leviz vajin rreth gojës tuaj. Pas shpëlarjes, nxjerr nga goja vajin tërësisht dhe shpëlarje gojën me ujë, dhe pastaj të konsumojnë 2-3 gota ujë.

6. Hidrogjen peroksid

Hidrogjeni peroksid mund të jetë gjithashtu një pastrim i dhëmbit. Ujë i oksigjenuar pengon rritjen e bakterieve, mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve, dhe parandalon frymën e keqe, e cila shpesh rezulton nga bakteriet. Thjesht kopanis disa hidrogjen peroksid në gojën tuaj për disa sekonda.

7. Pastrimi i zakonshëm me pastë

Kafe, çaj, dhe verë të gjithë mund të shkaktojë dëme serioze në smaltin e dhëmbëve tuaj. Pastroni dhëmbët për të reduktuar ekspozimin e drejtpërdrejtë në dhëmbë. Nëse keni pirë kafen tuaj ose verë, sigurohuni që të pastroni dhëmbët me një paste cilsore pas konsumimit të këtyre pijeve - përveç pas verës së bardhë.

Burimi Mjeku.net
Shtuar më 05/06/2017, ora 13:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori