Shpresë e re për ata që vuajnë nga migrena!
Një ilaç i vetë-injektuar, mund të lirojë njerëzit nga mjerimi i dhimbjevemigrenës.

Ky ilaç i cili ende nuk është bërë i njohur, bllokon sinjalet e dhimbjes në tru dhe mund të zvogëlojë në mënyrë drastike numrin e episodeve të migrenës, njofton Klan Kosova.

Si rezultat një aplikim i tillë, përgjysmon në përgjithësi numrin e dhimbjeve të kokës për 20 vjet.

Migrenat ndikojnë rreth një në shtatë njerëz, të cilët janë të detyruar të provojnë çdo gjë nga shtrirë në një dhomë të errët për orë të tëra për të qenë i sëmurë dhe për të marrë ilaçe kundër dhimbjeve.

Gjendja, e cila shkakton dhimbje koke të rënda të bubullimës, ndikon tre herë më shumë tek gratë se sa burrat.

Ky studim u realizua nga shkencëtarë të Britanisë së Madhe.
Shtuar më 18/04/2018, ora 11:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori