Shërimet nga "këpurdha tibetiane"
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kjo bimë vjen nga shumë larg , ajo është kërpudha tibetiane. Kështu quhet receta që po përhapet së fundmi në vendin tonë, ardhja e së cilës ende nuk ka autor e bashkë me të një fletë formati, ku janë shënuar të gjitha mënyrat e përdorimit të kurës, vetitë kuruese të saj si dhe përgatitjen e recetës.

Ajo duket tamam si një legjendë e largët, nga e cila njerëzit presin shpëtimin, shkruan Shqipmedia.

Përse përdoret kërpudha tibetiane:

- Rregullon dhe ekuilibron sistemin imunitar të trupit
- Shëron sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, si dhe shpërbën kolesterolin (yndyrën) në enët e gjakut
- Shëron sëmundjet e pankreasit, mëlçisë dhe shpretkës
- Pastron rrugët e kalimit të lëngut biliar (të fshikëzës së tëmthit) dhe tret gurët e formuar aty
- Shëron sëmundjet e veshkave dhe kontrollon rrugët urinare
- Shëron sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve, zhduk ulçerat
- Forcon veprimin e antibiotikëve dhe mjekon pjesët e infektuara në të gjithë organizmin
- Rregullon tensionin e gjakut
- Mjekon kancerin dhe pengon zhvillimin e metastazave
- Pengon plakjen e shpejtë
- Heq dobësinë trupore dhe lodhjen nga stresi
- Përmban çdo vitaminë të nevojshme për jetën.

Kosi prej kërpudhe

Nuk ka as erë as shije të ndryshme nga kosi që blemë apo zëmë nëpër shtëpi, vetëm se nuk është si ai që “pritet me thikë”. Lela, gruaja që përdor kërpudhën tibetiane, na tregon se si ajo përgatit kosin që e pi çdo natë në vend të ilaçeve. “Në një enë hedh 250 gram qumësht të pazier që duhet të jetë në temperaturën e ambientit, është e këshillueshme që qumështi të mos ketë shumë yndyrë. Pas kësaj, fus në enë kërpudhën, dhe enën e mbuloj me napë. Pas 24 orësh heq napën dhe qumështi është i kthyer në kos” – vijon Lela, duke shtuar se kërpudhën e shpëlan me ujë të bollshëm dhe e rifut sërish në qumësht. Ajo nuk nguron të na shpjegojë se, kjo kërpudhë nuk duhet të takojë në metal.
Shtuar më 03/05/2012, ora 14:23
Ezmerina Kotobelli
e Premte 30 Gusht 2013, Ora 12:51
Kam degjuar per kete kerpurdhe. Kam shume probleme me stomakun dhe mendoj se ajo eshte zgjidhja e vetme. Ju kerkoj ndihme per te siguruar kete kerpurdhe pasi nuk e di se ku mund ta gjej. Kush ka deshire te me ndihmoje ju lutem me dergoni informacion ne kete adrese: [email protected]
azbije aliji
e Dielë 16 Nëntor 2014, Ora 18:35
kepurdhen e kam dhe mundet me ju ndimuar per problemin qe kishit .mund te kontaktoni ne kete numer tel,,0697675768.
Ndodhem ne Tirane.
Aferdita
e Premte 20 Mars 2015, Ora 23:07
nese ka te interesuar e posedojm kepurdhen tibetiane jemi ne gjilan
selena maria
e Enjte 5 Nëntor 2015, Ora 19:41
pershendetje si duhet ta ruajme kerpurdhem nqs nuk duam ta perdorim per nje fare kohe ????/
selena maria
e Enjte 5 Nëntor 2015, Ora 19:48
pershendetje ...si duhet ta ruaj kerpudhen nqs nuk dua ta perdor per nje fare kohe????/
VAhide Qulanxhiu
e Martë 17 Nëntor 2015, Ora 14:14
Pershendetje, me te vërtet këprudha tibetiane është mrekulli e Allahur bim natyrore, unë kam përdorur këpurdhën një kohë të gjatë shum jam e kënaqur dhe më ka ndihmuar , unë kam patur bruhin në lukth sipas foto reng. nga mjeku dhe më dha barna ilaqe të ndryshme, unë të gjithat i refuzova këpurdhën e përdora sipas recepetes lartë shënuar, dhe në fundë ende e kam nga viti 2010 edhe pse nuk e përdori por kujdesem me qumsht dhe në temperatur të ulët të frigoriferit në një anë e vendosi dhe cdo 3-apo 1 jav ja bërë pastrimin dhe i shtoj qumsht shumë të vogël se për sipër që i kalon dhe e mbroj me vite, nëse kam nevoj për vehete ose familjar, filloj të përdori një masë sa kam nevojë pjesën tjetër e vendosi në frigorifer po kujdesem shum mir, ende e kam nga viti që ceka.
laura ademaj
e Hënë 23 Nëntor 2015, Ora 15:37
laura.ademaj mund te lajmroheni une e kam kepurdhen gratis pasi qe lajmroheni pas 2 jave mund te ju percjelli me plot sinqeritet.tung,.
edi
e Martë 17 Maj 2016, Ora 12:32
un sapo kam dy dite qe po e perdor ,,kush mundet mund te me pershkruaj me hollesi si shtohet dhe si mund ta ruaj per nje kohe te gjate (vetem duke i nderruar qumshtin qe behet kos cdo dite apo njehere ne jave?)
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian