Shafrani, çelësi i një jetëgjatësie të shëndetshme
Pëlqej
Jetën mund t’ia zgjatni vetes vetëm duke bërë ndryshime të thjeshta në stilin e jetesës.

Lënia e duhanit e zvogëlon rrezikun e vdekjes nga kanceri, sëmundjeve të zemrës.

Bashkë me ushtrimet fizike, ekspertët shëndetësorë thonë se edhe ngrënia e ushqimit të shëndetshëm është thelbësore për të jetuar më gjatë, ku një nga ushqimet e rekomanduara është vaji i ullirit.

Në anën tjetër, edhe shafrani është bërë i njohur vitet e fundit falë përfitimeve shëndetësore që sjell. Shafrani është i mbushur me curcumin, i cili ndihmon në lehtësimin e inflamacionit afatgjatë, ku kryesisht nga kjo përfiton truri.

Dr. Sarah Brewer dhe dietologia Juliette Kellow thonë se nuk është shafrani i vetmi produkt që duhet ta shtoni në pjatën tuaj, por edhe specin e zi, kanellën dhe xhenxhefilin.

Sipas tyre, shafrani dhe këto ushqime të tjera na mbrojnë nga kanceri, na ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e diabetit, luftojnë inflamacionin, etj. /albeu.com/
Shtuar më 21/07/2018, ora 15:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori