Sëmundjet e zemrës, ja disa simptoma
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Hulumtuesit kanë bërë një numër të madh testimesh, të cilat kanë zbuluar të gjitha shenjat e sëmundjeve të zemrës.
Këto janë simptoma befasuese që tregojnë që me zemrën tuaj diçka nuk është në rregull:

Dhimbja në fyt

E ndieni thuajse ju shtrëngon muskuli në zonën e qafës? Mendoni përsëri, veçanërisht nëse dhimbja nuk ndalet. Pas sulmit në zemër, disa pacientëve u kujtohet se si shpesh kanë ndier dhimbje dhe shtangim në zonën e qafës. Femrat më së shpeshti as që i ndjejnë simptomat e tilla të sulmit në zemër. Ajo që këtë dhimbje e dallon nga të tjerat është që dhimbja përhapet në anën e majtë të trupit, dorën apo supin e majtë.

Disfunskioni erektil

Nëse keni probleme me arritjen ose mbajtjen e ereksionit, ndoshta vuani nga sëmundjet koronare. Një hulumtim ka treguar që meshkujt problemet me ereksionit fillojnë t’i ndjejnë me muaj apo vite para se të kuptojnë që kanë probleme me zemrën. Arteria mund të ngushtohet ose ngurtësohet, kështu që penisi nuk furnizohet mjaftueshëm me gjak.

Marramendja, dobësia ose frymëmarrja e shkurtuar

Më shumë se 40 për qind e femrave në një hulumtim kanë deklaruar që kanë ndier shkurtim të frymëmarrjes në ditët para sulmit në zemër. Ndoshta do të ndiheni thuajse nuk mund të merrni frymë ose do të ndieni marramendje. Të gjitha këto janë arsye që ta vizitoni mjekun tuaj. Shkaku i këtyre simptomave është arteria e dobësuar e cila nuk mund të qarkullojë shumë oksigjen.

Të përziera apo thartësirë e stomakut

Edhe pse shumica prej nesh pret që dhimbja e cila ka të bëjë me sëmundjet e zemrës të shfaqet në gjoks, ajo mund të paraqitet kudo, madje edhe në zonën e stomakut. Disa njerëz, veçanërisht femrat, këtë dhimbje e përjetojnë si thartësirë të stomakut. Çrregullimet në tretje dhe të përzierat mund të jenë shenja të hershme të sulmit në zemër. Në një hulumtim është treguar që femrat dukshëm më vështirë i hetojnë të përzierat dhe çrregullimet tretëse si simptoma të sëmundjes së zemrës.

Dhimbjet e nofullës dhe të veshit

Dhimbja e nofullës mund të jetë simptoma kryesore e sëmundjeve koronare dhe e sulmit të ardhshëm të zemrës. Dhimbja mund të shtrihet deri te veshi, ndërsa ndonjëherë mund të jetë vështirë të përcaktohet se nga cila zonë vjen. Kjo është simptomë, të cilën mjekët kanë filluar ta studiojnë vetëm në kohën e fundit, sepse shumë pacientë pas sulmit në zemër pohojnë që dhimbjen në zonën e nofullës dhe veshit e kanë ndier ditë ose javë më herët.
Shtuar më 28/04/2012, ora 19:34
genta bajrami
e Mërkurë 30 Janar 2013, Ora 23:46
I nderuar mjek une vuaj nga semundja e zemres kam qen ne mjek sme thujn as gjo kam shtrengime ne zemer me reh shumm edhe djersitem cigaren e pi cfar duhet te bej ti shmangi kto semundje ju lutem me ndimoni zotri mjek
Mbreter Mbreter
e Hënë 6 Maj 2013, Ora 10:36
me lini nje numer telefoni ju lutem
klaudia marku
e Dielë 2 Qershor 2013, Ora 22:14
pershendetje z.doktorr !me pare kam patur disa here atak panik i shoqeruar me paralizim te gjymtyreve dhe kjo me ka ndodhur nga stresi i madh qe kisha. shpesh here ndjeja veshtiresi ne frymarrje dhe pastaj behej kronike duke u shoqeruar me atak.kaluan disa kohe qe nuk e kisha kete dhe kohet e fundit filloi te ndjeja nje ngerc ne mes te gjokseve e cila u be me e forte duke me dhene nje therje poshte gjoksit te majte.kjo me behej nje here ne tre dite.dhe kjo gje tani behet dy ose tre here ne dite,kur po shikoj film,kur flas,kur qesh,kur jam normal.kur behem nervoze ose kur dua te flas me dhemb pjesa e kokes siper dhe me dhemb krahu i djathte ose i majti shpesh here.lodhem shpejt dhe shpesh here ne gjendje normale kisha pare rrahjet e zemres te dyshifruara.thjesht dua te saktesoj qe kur kjo therje me kap ne zemer eshte teper e forte dhe smund te marr as fryme.flm per vemendjen tuaj
Blerta Sopi
e Hënë 2 Dhjetor 2013, Ora 21:47
Pershendetje ju kisha pyt un kom pas shum therje tpadurushme tzemres po kom marramendje kom pas dhimbje nfund tveshiit edhe zakonisht dora e majt mmer ni ngjyr tjeter ..Gjithashtu fryma nganjeher mprehet mdoket se shume pak po mar fryme edhe du me vjell qdo mengjes a mundeni me ma kthy shpejt ?
eriola zeneli
e Enjte 11 Shtator 2014, Ora 20:29
Kam rraje zemra shtrgime te forta me djeg ana majt e trupit mare mdesh perzirje cfar duhet. T beje
bukurije arifi
e Hënë 5 Janar 2015, Ora 17:19
Vuaj nga ankthi edhe jam tu perdor terapi te llojllojshme kam ndru shum mjek edhe spo mundem me gjet sherim te plot tash se fundemi kam problem me anen e majt te krarrorit me duket qe me dhemb zemra kaniher ligeshtohem nese ke mundsi doktor ma kthe nje petgjegje tlutem a ka tbaj me zemer diqka a edhte si pom thojn psikiatrat qe e kam nga ankthi pres pergjigjen tuaj flm
Elidon Hoxha
e Premte 6 Shkurt 2015, Ora 20:50
Pershendetje doktor.
Nuk e di nga tja nis pershkrimin tim per shqetesimin qe kam por po them ato detaje qe me duken me te rendesishme dhe per ju per te me dhene nje pergjigje nese eshte e mundur.

Kam disa vite qe vuaj me plot kuptimin e fjales, nga frika e vdekjeve nga infarkti. Kjo sepse ne fakt para 5-6 vitesh kam pasur nje situate te renduar psikologjike gje e cila solli probleme me aritmi ne zemer e per te cilen u kurova asokohe. Shpeshhere gjendem i merzitur dhe me friken per te ardhmen por ajo qe me trishton me se shumti dhe me con deri ne atake paniku eshte kur degjoj per rastet e vdekjeve nga infarkti. Kete e kam vuajtur me se shumti qe ne kohen kur u nda nga jeta i ndjeri Ferdinand Poni nga po e njejtja arsye prej se ciles frikesohem.
Zoti me falte por, degjoj psh per aksidente me te vdekur dhe nuk ndjehem aq keq sa ndjehem per raste te tille. Imagjinoni, edhe per Dr.Florin, ndjes paste, kur u nda nga jeta deri ne momentin qe kam marr vesh qe e pesoi nga drogerat nuk me zihej vend dhe ndjeja shume frike sepse thoja me vete kjo semundje e zemres dhe ky problem po godet dhe ne moshat e reja.
Shpeshhere qe prej afro nje viti duke qene qe nuk jam ndjere mire me eshte dashur ti drejtohem urgjences se QSUT per te bere nje kontroll te shpejshte me shirit zemre por asnje problem, dhe gjitha heret me eshte thene qe e kam nga stresi ose muskulare. Jam vizituar para afro nje viti ne nje klinike te specializuar brenda vendit per probleme kardiake por pervec nje prolapsi nuk kam asnje problemm shyqyr Zotit, edhe pse Dr. ne fjale me ka dhene "nebilet" per te mbrojtur zemren dhe "xanax" kunder stresit & ankthit si kure.
Theksoj qe here pas here ndjej dhimbje neper kraharor e prane zemres, nuk jane dhimbje te forta, por vijne ne forme djegie, pickimesh apo rendese. Ka raste qe e ndjej dhe si alergji, ne kuptimin qe me ngjason si dhimbje a shtrengim por ne fakt sapo leviz rrobat apo me nje ferkim te lehte me largohet. Ka raste qe ne nje situate te caktuar me zor mbushem fryme, me duket sikur po mbytem e rrjedhimisht shtohet dhe ritmi i zemres. Kjo me ndodh zakonisht kur kthehem ne shtepi apo kur jam duke udhetuar me autobuset e linjave brenda Tiranes.

Me thoni ju lutem, ku mund te drejtohem per nje trajtim me te specializuar. Ju faleminderit.
artina mislimi
e Premte 27 Mars 2015, Ora 17:23
Kohen e fundit kam shum shterngim ne enen e majt me gjith cafen the dora e majt me shkon minza dhe kam nje siklet kam 8muaj qe shkoj ne doktor me thuan regull thuan se ke stres vjen nga paniku sdi cfar te boj frigohem se me vien ndoni infat ju lutem me spjegoni cfar te boj
Armand ndoka
e Mërkurë 9 Mars 2016, Ora 16:32
Desha te kontaktoj me nje doktor kardiolog per shum shqetesime qe kam prej nje viti,ju lutem me lini nje numer kontakti se per momentin sjam ne shqiperi,kam bo tgjitha kontrollet per zemren dhe perseri kam shum shqetesime ndjej thejre ne shpatullen e majte shterngime ne qaf therje te forta ne anen e majte te gjoksit pak therje ne qender te gjoksit shpesh her me mpihet dora e majt ndonjeher dhe kemba ndonjeher ndjersitje te menjehershme dhe shum her kam si dobsi si i pafuqishem,kam nje vet qe shkoj spital ne spital dhe akoma asnje permirsim dhe asnje zgjidhje ju lutem me lini nie kontakt qe te flas me dike
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Tauland dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian