Roli i dielllit te të sëmurët me astmë
Qëndrimi në diell ka një rol të veçantë në mbrojtjen e personave të cilet vuajnë nga astma.

Sipas studiuesve nga "London College King", niveli i ulët i vitaminës D (e cila rritet për shkak të ekspozimit të trupit në diell) është i lidhur ngushtë me përkeqësimin e simptomave të astmës.

Nga studimi më i fundit i realizuar nga këta ekspertë rezulton se kjo vitaminë zbut pjesën tejet aktive të sistemit imunitar tek astma. Megjithatë, trajtimi i pacientëve me vitaminë D ende nuk është testuar.

E dimë se njerëzit me nivele të larta të vitaminës D, më lehtë kontrollojnë sëmundjen e tyre, konstatuan studiuesit. Një ekip i ekspertëve tani është duke hetuar dhe monitoruar pacientët me astmë, si dhe nëse dhënia e kësaj vitamine mund të zvogëlojë simptomat. /albeu.com/
Shtuar më 05/11/2015, ora 13:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori