Receta natyrale që ju bën të paprekshëm nga gripi
Pëlqej
Probleme me virozat? Gati të shpëtoni njëhër e mirë nga kjo “bezdisje” shëndetësore?

Në këtë artikull do t’ju njohim me një recetë natyrale e cila do t’ju shpëtojë njëherë e mirë nga virozat e gripit si dhe do t’ju bëjë të mos prekeni më.

Ky ilaç do të forcojë sistemin tuaj imunitar dhe do t’ju ndihmojë në parandalimin e shumë problemeve shëndetësore. Përbërësit që ju duhen për të përgatitur këtë ilaç të shkëlqyer lehtësisht mund të gjenden në supermarket; prandaj ky ilaç mund të jetë gati në çdo kohë.

Ja përbërësit dhe udhëzimet e përgatitjes.

Ju do të duhet:

1 qepë
1 limon
2 lugë mjaltë i pastër
2 gota ujë

Përgatitja dhe përdorimi:

Së pari vendosni ujin të valojë. Pasi të ketë zierë, prejeni qepën në copa të vogla rreth 15 mm dhe shtojini ato në ujin e valuar. Lëreni të ziejë për 15 minuta dhe pastaj fikni zjarrin. Pas kësaj, lëreni të pushojë për 10 minuta.

Pastaj filtroni lëngun dhe shtoni mjaltin, në fund shtoni edhe lëngun e limonit. Kjo përzierje e fuqishme duhet të merret të paktën tri herë në ditë. Ajo do të ndihmojë të forconi sistemin imunitar.

Përveç kësaj, ajo do të luftojë simptomat e zakonshme të të ftohurit, lehtësimin e kollës dhe largimin e gripit.

Përfitimet e çdo përbërësi

Limonët janë në vetvete të pasura në vitaminë C. Vitamina C ndihmon në përmirësimin e mekanizmave mbrojtës të trupit dhe zvogëlon sekrecionet e gëlbazës.

Mjalti ka shumë veti antibakteriale, antivirale dhe antifungale. Ajo gjithashtu lufton acarimin e lëkurës dhe dhimbjet e fytit.
Sa për qepën, ajo vepron si një ilaç natyral anti-inflamator, një antibiotik. Nga ana tjetër, ajo rrit sistemin tonë të mbrojtjes duke forcuar sistemin imunitar.

Mos lejoni që ky dimër të largohet dhe t’ju gjejë gjithë kohës të shtrirë në shtrat, me grip apo të ftohur. Filloni ta përdorni këtë ilaç si masë parandaluese për të shmangur infektimin nga gripi dhe sëmundjet e dimrit.

Sigurisht, nëse ju tashmë ju ka kapur grip, pini këtë ilaç për një shërim sa më të shpejtë.
Shtuar më 11/01/2017, ora 12:08
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori