Qepa e kuqe ilaç për parandalimin e kancerit dhe disa sëmundjeve të tjera
Konsumi në masë i qepës së kuqe është i jashtëzakonshëm për shëndetin. Sigurisht që shumë njerëz e mendojnë dy herë përpara se të hanë qepë, por gjëja më e mirë që mund t’i bëjnë shëndetit të tyre, është pasurimi i dietës së tyre me këtë ushqim.

Qepa e kuqe sipas shkencëtarëve është e pasur me përbërës të cilët shkatërrojnë qelizat kancerogjene. Mendohet se ilaçi i kancerit në të ardhmen mund të përmbajë përbërësit e gjendur në qepën e kuqe.

Gjithashtu ky ushqim mund të parandalojë diabetin dhe sëmundjet kardio-vaskulare. Qepa e kuqe gjen përdorim të gjërë në zonat mesdhetare, dhe shkencëtarët janë shprehur se numri i të prekurëve nga kanceri në këto zona është më i ulëti.
Shtuar më 11/06/2018, ora 14:25

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori