Punoni natėn? Kujdes diabetin
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
urnet e natės prishin ekuilibrin dhe mėnyrėn se si ushqehemi, duke rritur ndjeshėm rrezikun nga diabeti.
Puna nė orėt e mbrėmjes na bėn tė konsumojmė ushqime tė pakontrolluara dhe nė orare tė papėrshtatshme, duke u bėrė shkak pėr shtimin nė peshė dhe shfaqjen e diabetit.

Kėto janė rezultatet e njė studimi britanik tė publikuar nė revistėn PloS Medicin, sipas tė cilit, rreziku nga diabeti ėshtė 60% mė i lartė tek ata persona qė punojnė natėn, nė krahasim me ata qė punojnė nga mėngjesi deri pasdite. Sigurisht mė tė rrezikuar nga diabeti janė personat mbi 20 vjeē.

“Nė shoqėrinė ku jetojmė ėshtė e pamundur tė eliminojmė punėn me turne, por ėshtė e nevojshme qė tė mendojmė mėnyra qė mund tė reduktojnė rreziqet e turneve tė natės pėr shėndetin e punonjėsve. Njė mėnyrė e mirė ėshtė rotacioni i turneve dhe orareve nė punė, por edhe njė edukim mė i mirė pėr mėnyrėn se si duhet tė ushqehemi ėshtė mėse i domosdoshėm.”- deklaroi ekspertja Mika Kivimaki. /albeu.com/
Shtuar më 28/02/2012, ora 15:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.