Pse vera e kuqe shërben për mirë në zorrën tuaj
Sipas studiuesve, vera e kuqe mund të jetë e mirë për zorrën, duke rritur numrin e llojeve të ndryshme të baktereve të dobishme që mund të jetojnë atje.

Përfitimet ka të ngjarë të vijnë nga polifenolet, përbërës që vera e bardhë, birra dhe mushti kanë shumë më pak, thotë ekipi i “King’s College London”.

Polifenolet gjenden gjithashtu në shumë fruta dhe perime.

Pse kanë rëndësi polifenolet?

Polifenolet, siç është resveratroli në lëkurën e rrushit të kuq, janë mikronutritë që mendohet se kanë veti të dobishme dhe veprojnë si lëndë djegëse për mikrobet e dobishme që jetojnë brenda zorrëve tona.

Zorrët tona përmbajnë triliona baktere dhe mikroorganizma të tjerë dhe ky komunitet na ndihmon t’i mbajmë të shëndetshme.

Një organ hulumtues në rritje sugjeron se ndryshime të vogla në mikrobiotën tonë mund të na bëjnë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve të tilla si Sindroma e Zorrës së Irritueshme, sëmundjet e zemrës dhe mbipesha dhe madje mund të ndikojnë në disponimin dhe shëndetin mendor.

Dietat, stili i jetesës dhe disa lloje të ilaçeve që mund të marrim mund të shqetësojnë këtë ekosistem të zorrës së imët të balancuar.

Cili ishte studimi?

Studimi, botuar në revistën “Gastroenterology”, shikoi mijëra njerëz që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe Hollandë.

Pjesëmarrësit u pyetën për dietën e tyre dhe çfarë lloji të alkoolit pinin zakonisht.

Ata që pinin verë të kuqe ishin më të shumtë në numër. Ata që pinin verë të kuqe, një deri në dy gota në javë ishin të predispozuar për të qenë më të shëndetshëm. Asnjë nga pjesëmarrësit nuk ishte një pijanec i rëndë.

Studiuesit thonë se konsumi i tepërt nuk rekomandohet dhe ka të ngjarë të ketë një efekt të keq në defektet e zorrëve, si dhe në shëndetin e përgjithshëm të një personi.

“Nëse sot duhet të zgjidhni një pije alkoolike, vera e kuqe është ajo që duhet të zgjidhni pasi që duket se ushtron potencialisht një efekt të dobishëm për ju dhe mikrobet tuaja të zorrëve, të cilat nga ana tjetër mund të ndihmojnë gjithashtu në peshën dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Nuk keni nevojë të pini çdo ditë dhe akoma këshillohet të konsumoni alkool me moderim.”- theksoi studiuesja.

Ajo tha se do të dëshironte të bënte një studim vijues duke u ofruar njerëzve verë të kuqe, pa alkool ose lëng rrushi të kuq për të parë se çfarë efekti ka secili në mikrobiotën e zorrëve.


Shtuar më 28/08/2019, ora 13:43

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori