Pse shkaktohen dhe si parandalohen rrathėt nė sy
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nėse flini mjaft gjatė dhe pėrsėri keni rrathė tė errėt, kjo nuk ėshtė e pazakontė. Lodhja nuk ėshtė arsyeja kryesore pėr rrathėt e errėt nėn sy. Shpesh ndodh qė hija e qerpikėve tė na bėj tė theksuar rrathėt nėn sy apo edhe zbrazėsia nėn sy qė formohen gradualisht si pasojė e plakjes.

Njė darkė me shumė kripė si dhe njė natė e kaluar duke qarė shkakton rrathė tė errėt apo tė ashtuquajturat qeska tė zeza. Shkaktari ėshtė osmoza. Uji gjithmonė udhėton prej zonave ku koncentrimi i kripės ėshtė mė i ulėt nė indet ku ka mė shumė krip. Ky princip vlen nėse kripa vjen nga lotėt apo nga ndonjė salcė soje.

Ndėr shkaktarėt kryesor veēohen:
* Alergjitė

* Ekzema (Dermatiti atopik)

* Trashėgimia

* Mėnyra e jetesės, stresi fizik apo emocional, pirja e duhanit, apo konsumimi kronik i alkoolit i cili dehidron lėkurėn dhe trupin

* Problemet me frymėmarrje (mund t’i zgjerojė dhe t’i errėsoj enėt e gjakut tė cilėt qarkullojnė prej syve nė hundė)

* Parregullsitė e pigmentimit (njollave)

* Fėrkimi apo kruerja e syve

* Ekspozimi nė diell, i cili rrit prodhimin e malaninės (pigmenti qė i jep ngjyrė lėkurės)

* Hollimi i lėkurės dhe humbja e dhjamit dhe kolagjenit - normalisht gjatė plakjes, i theksojnė kapilarėt e gjakut me ngjyrė tė kuqe dhe tė kaltėr.

Parandalimi
Nė rast se ndėrrimi i ngjyrės dhe inflamimi (pezmatimi) shfaqet vetėm nėn njėrin sy dhe pėrkeqėsohet pėr njė kohė tė shkurtėr, atėherė vizitoni dermatologun apo mjekun tuaj.
Parandalimet tjera pa iu nėnshtruar ndonjė ndėrhyrjeje:

* Mos pini duhan, gjithmonė aplikoni kremin kundėr diellit rreth syve. Pirja e duhanit dhe ekspozimi ne rreze UV dobėson kolagjenin dhe shkakton plakje tė parakohshme dhe rrudha.

* Pėrdorni njė krem rreth syve natėn.

* Pėrdorni copa tė trangujve apo qese tė ēajeve tė ftohura. Temperaturat e ulėta (jo nga ndonjė cilėsi tjetėr e trangujve) zvogėlojnė pezmatimin.

* Jastėku shtesė ndihmon nė zvogėlimin e paraqitjes sė ‘qeskave nėn sy’. Ngriheni kokėn me dy apo mė tepėr jastėk pėr tė parandaluar grumbullimin e ujit nė pjesėn e poshtme tė qerpikėve.

* Flini mė shumė. Mungesa e gjumit ju bėn tė dukeni mė tė zbehtė dhe hijet me rrathėt nėn sy iu duken mė shumė.
Shtuar më 16/12/2012, ora 16:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe