Probiotikët e kosit natyral ndikojnë në fuksionimin e trurit
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Në kosin natyral janë gjetur disa baktere të cilat rrisin disponimin dhe mund të ndihmojnë në trajtimin e ankthit dhe depresionit. Sipas studiuesve, konsumi i kosit natyral që përmban probiotik dy herë në muaj, tregon ndryshime në funskionimin e trurit.

Probiotikët ndikojnë në zona të trurit që lidhen me emocionet dhe arsyetimin. Shkencëtarët shpresojnë se një terapi me probiotikë një ditë të jetë mund të jetë në dispozicion për të ndihmuar edhe autizmin e Alzheimerin. Por duhet theksuar se njerëzit që vuajnë nga depresioni nuk mund të shërohen duke ngrënë kos.

Probiotikët quhen edhe “bakterie të mira”, sepse ndikojnë për së miri në sistemin imunitar dhe ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve. /albeu.com/
Shtuar më 31/05/2013, ora 11:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 

"Lumturi dhe krenari, mes arbëreshevë që ruajtën gjuhën dhe kulturën për më shumë se 5 shekuj dhe me fëmijë Të mrekulluëshëm!" {Lorik Cana}