Pini çaj sherebele për kurimin e shumë sëmundjeve
Sherebela konisderohet si një nga bimët më shëruese në botë dhe kategorizohet në një nga ilaçet më të mira.

Kjo bimë rritet në shpate gëlqerore, në kullota, nga zonat e ulëta e deri te ato alpine.

Gjethet e saj përmbajnë vaj esencial 2 %, saponine, alkaloide, lëndë rregjëse, rrëshirë.

Çaji i përfituar nga sherebela përdoret për pastrimin e gjakut, kundër djersitjes gjatë natës.


Shkenca moderne ka dëshmuar se sherebela ka veprim antibakterial dhe antikërpudhor, freskon dhe forcon, ndihmon kunder dhimbjeve dhe temperaturave të larta, mund të reduktojë nivelin e glukozës në gjak, gjë qe e bën te dobishme për diabetin.

Caji I sherebeles me mjalte dhe leng limoni mbetet nje solucion shume I mire per gargar per bajamet e inlamuara dhe gryket e skuqura. Madje perdoret nga tenore te ndryshem per te permiresuar performancen vokale.

Kohët e fundit eshte deshmuar qe sherebela permireson kujtesen dhe ndikon kunder semundjes se Alzheimerit.
Praktika ka treguar qe ne menyre te shkelqyeshme pastron gjakun dhe po ashtu ndihmon mire tek nxjerrja e sekrecionit nga organizmi. Ne menyre pozitive ndikon ne qarkullim, kunder gjakderdhjes dhe inflamacioneve.

Per shkak te veprimit te vet antiseptik, perdoret ne sherimin e aftit, eres se pakendshme, problemeve me fyt dhe bajame, kariesit dhe qelbezimit te mishit te dhembeve. Nese keni probleme te tilla, pini çaj nga sherebela.

Sherebela ndikon kunder te vjellave dhe diarrese se shpeshtuar, ndersa me mire se çdo bime tjeter ndihmon punen e zorreve dhe stomakut.

Ne menyre te favorshme ndikon ne problemet femerore. Permireson tonusin e mitres, ka efekt antikerpudhor, ndihmon tek rregullimi i menstruacioneve, vendos ekuilibrin hormonal dhe parandalon problemet e menopauzes.

Sherbela ndihmon edhe ne punen e veshkave dhe parandalon formimin e edemave ne to.

Ja pse Sherebela e meriton emrin që i kanë vënë mjekët popullorë./Albeu.com/

Shtuar më 13/03/2017, ora 11:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori