Për një shëndet të mirë, ja si të përgatisni vaj dafine në shtëpi
Nëse keni një bimë dafine, ky është artikulli për ju. Është një bimë që ka veti të dobishme të panumërta për të zbutur disa çrregullime të vogla por të bezdisshme që mund të vuajë secili nga ne.

Në fakt, dafina forcon sistemin imunitar, siguron lehtësim në rast të dhimbjeve të nyjeve. Por nuk mbaron këtu sepse dafina mund të jetë e dobishme për të zvogëluar venat me variçe, për të pastruar zorrën e trashë dhe si një aktivitet qetësues dhe stimulues i trurit.

Për të përgatitur vaj dafine në shtëpi, keni nevojë për disa gjethe (rreth 30 gram) dhe 250 ml vaj ulliri. Merrni një kavanoz qelqi, hidhni gjethet brenda dhe derdhni vajin sipër tij. Mbyllni kavanozin dhe vendoseni në një vend të freskët për dy javë.

Pas dy javësh mund të përdorni vajin për të masazhuar nyjet e dhimbshme ose për të masazhuar tempujt në rast të dhimbjes së kokës. Më në fund mund të përdoret gjithashtu për të larguar puçrrat dhe papastërtitë e tjera.
Shtuar më 11/11/2019, ora 16:45

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori