Pėr nėnat qė mendojnė tė abortojnė ... (VIDEO)
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Njoftimi i Institutit tė Shėndetit Publik se nė Shqipėri regjistrohen mbi 9000 aborte nė vit (tė dhėna zyrtare), ka tronditur shoqėrinė shqiptare duke hapur edhe debat pėr ligjshmėrinė e kėtij fenomeni.

Pėr tė sensibilizuar opinonin dhe pėr t'ju sqaruar njerėzve se ēfarė nė tė vėrtetė ėshtė aborti, Portali Albeu ka vendosur tė publikojė njė video rėnqethėse ku shihet qartė se si bėhet aborti dhe ēfarė ndodh gjatė kėtij procesi jo njerėzor.

Urojmė qė kjo video t'i bėjė tė mendojnė edhe njėherė tė gjithė ato nėna dhe baballarė qė abortin e shohin si "shpėtim".

Ne, redaksia e Portalit Albeu.com, tė pozicionuar qartė kundėr lejimit tė abortit nė vendin tonė, me qėllim tė senzibilizimit tė opinonit dhe ndalimin e vrasjes sė foshnjeve qė akoma nuk kanė lindur, publikojmė kėtė video nė tė cilėn mund tė shihet se ēfarė krimi ėshtė ky veprim.

Shikoni videon dhe mė pas vendosni!

Ē'ėshtė aborti?

Abort quhet nxjerrja e embrionit nga mitra e femrės. Ndryshe, disa e quajnė abortin si vrasje e foshnjės para se tė lindė.

Ju sugjerojme qe keto pamje te mos shikohen nga persona nen 18 vjeē dhe tė dobėt emocionalisht.Ndėrkohė, vite mė parė kėngėtarja Shyhrete Behluli ka kėnduar njė kėngė pėr abortin tė cilėn e ka quajtur "Letėr nga Parajsa". Autor i tekstit ėshtė Fatmir Muja.

Dėgjoni kėngėn e dhimbshme dhe lexoni tekstin e mėposhtėm:

Letėr nga parajsa:

A nuk kishte bota
Vend edhe pėr mua
Apo zemra jote
Nanė s’kishte mėshirė

Mė thanė se parajsa
Ėshtė nėn kėmbėt tua
T’mė pėrkdhelje ti
Pata shumė dėshirė


E atė botė tė cilėn
Ti e do aq shumė
A se meritova
Ta shoh edhe unė?!

Veē t’kishe menduar
Nga unė si je ndarė
Pak do t’kishe qeshur
Shumė do t’kishe qarė


Se njėrėzit gabojnė
Me atė botė mashtrohen
Por mė t’mirėt janė
Ata qė pendohen

Edhe pse kam dashur
Lule pėr t’dhuruar
Nuk mė dhimbset jeta
Qė se kam jetuar

Se bota tė cilėn
Ju e doni shumė
S’ėshtė mė e mirė se bota
Ku po jetoj unė

Vallė a kaq tė vogėl
Ka zemrėn nji nanė
Dashurinė ndaj fėmisė
Mbrenda qė se mban

Asnjėherė pėr mua
Nuk t'rrodhi pika e lotit
Asnjėherė s’mendove
Se del para Zotit

Se njėrėzit gabojnė
Me atė botė mashtrohen
Por mė t’mirėt janė
Ata qė pendohen
Shtuar më 05/03/2012, ora 20:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe