Njerëzit e shëndoshë janë më të lumtur se të dobëtit
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Njerëzit e shëndoshë janë më të lumtur se ata të dobët dhe sipas shkencëtarëve, për këtë ka prova shkencore që lidhen me gjenetikën e tyre.

Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Kanadasë kanë zbuluar se gjeni i shëndetit (FTO) është gjithashtu një gjen i lumtur, shkruan Shqip.

Ky gjen është shpesh edhe shkaktar i obezitetit, por gjithashtu është përgjegjës për uljen me 8 për qind të rrezikut të depresionit tek ata që e bartin. Studimi mori në shqyrtim 17.200 mostra ADN-je nga pjesëmarrësit që vinin prej 21 vendeve të ndryshme. Rezultatet treguan se ata persona ku ishte i pranishëm gjeni FTO (pra gjeni i shëndetit) tregonin dukshëm më pak shenja të depresionit se sa persona të tjerë ku ky gjen nuk gjendej. /albeu.com/
Shtuar më 21/11/2012, ora 18:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian