Njerėzit e shėndoshė janė mė tė lumtur se tė dobėtit
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Njerėzit e shėndoshė janė mė tė lumtur se ata tė dobėt dhe sipas shkencėtarėve, pėr kėtė ka prova shkencore qė lidhen me gjenetikėn e tyre.

Njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti i Kanadasė kanė zbuluar se gjeni i shėndetit (FTO) ėshtė gjithashtu njė gjen i lumtur, shkruan Shqip.

Ky gjen ėshtė shpesh edhe shkaktar i obezitetit, por gjithashtu ėshtė pėrgjegjės pėr uljen me 8 pėr qind tė rrezikut tė depresionit tek ata qė e bartin. Studimi mori nė shqyrtim 17.200 mostra ADN-je nga pjesėmarrėsit qė vinin prej 21 vendeve tė ndryshme. Rezultatet treguan se ata persona ku ishte i pranishėm gjeni FTO (pra gjeni i shėndetit) tregonin dukshėm mė pak shenja tė depresionit se sa persona tė tjerė ku ky gjen nuk gjendej. /albeu.com/
Shtuar më 21/11/2012, ora 18:54
ronii
e Enjte 22 Nëntor 2012, Ora 15:55
eshte e vertet pa shikoi te dy sa jan hahaha
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
Get Adobe Flash player
 
Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.

Kombėtarja shqiptare ka shfaqur njė lojė tė bukur duke arritur tė barazojė 1-1 nė ndeshjen miqėsore ndaj Francės qė u zhvillua nė Stade de Rennes nė praninė e rreth 3000 tifozėve shqiptarė.