Në mëngjes apo në darkë? Kur duhet të bëni dush
Shumë persona preferojnë të lahen në mëngjes, ka të tjerë të cilët preferojnë të bëjnë dushmbrëmje para se të flenë.
Por çfarë thotë shkenca?

mëngjes duhet të laheni kur jeni të stresuar nga puna apo duhet të jeni kreativë. Pra, ekspertët këshillojnë: Mund të vazhdoni të ndiqni rutinën tuaj, por këshilla është dushmbrëmje!

Një grup ekspertësh nga Harvardi i dhanë përgjigje kësaj pyetje. Ata shprehen se larja e fytyrës dhe e trupit në darkë ndihmon në shëndetin e lëkurës, sidomos në verë dhe në pranverë.

Gjatë ditës, nëse qëndroni jashtë, djersiteni dhe një dushmbrëmje para gjumit ju ndihmon të qetësoheni dhe të bëni një gjumë të mirë. Por, nuk duhet të harroni se dushi duhet bërë 90 minuta para se të flini.

Dushimbrëmje ju ndihmon gjithashtu edhe për pagjumësinë, pasi ul nivelet e kortisolit të lidhur me stresin.


Shtuar më 04/06/2018, ora 16:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori