Natyra ndikon pozitivisht tek fëmijët
Sipas disa studimeve shkencore është shumë e rëndësishme që fëmijët të jenë në kontakt me natyrën si nga ana fizike, ashtu edhe nga ana emocionale.

Studimet theksojnë se mungesa e hapësirave të gjelbra dhe parqeve ul përqëndrimin dhe çrregullimet e hiperaktivitetit apo lehtëson ndjenjat negative siç është ankthi.

Në natyrë fëmijët zhvillojnë shqisat, zhvillojnë botën e tyre të brendshme dhe forcojnë imagjinatën përmes shikimit, dëgjimit, prekjes dhe zbulimit të ambjentit përreth. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2013, ora 13:06
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori