Mos e hani kurrë këtë pjesë të pulës
Të gjitha pjesët e pulës përdoren në gatim për të pjekur, skuqur apo bërë supë. Por së fundmi jepet alarmi se disa prej tyre nuk kanë ndikim të mirë në organizëm.

Rasti i një pacienteje, e cila iu nënshtrua një operacioni për të hequr një cist, i ka habitur të gjithë mjekët. Cisti ishte mbushur me gjak në ngjyrë të errët.

Pas heqjes së tij, disa muaj më vonë u krijua një tjetër dhe kur pacientja shkoi për konsultë tek gjinekologu, u zbulua se e gjitha kjo vinte nga konsumimi i tepërt i krahëve të pulës.

Ekspertët paralajmërojnë se pulat janë të injektuara me steroide artificiale, që i bëjnë ato të rriten më shumë dhe të prodhojnë më shumë mish. Sterioidet kryesisht injektohen në krahët ose qafën e pulës, prandaj duhet ti shmangni me doemos.

Steroidet mund të kenë efekte anësore në trupin tuaj, veçanërisht nëse jeni femër. Ka patur mjaft raste ku kanë shkaktuar ndryshime hormonale, si dhe rritjen e cisteve në mitër dhe gjinj.

Për të shmangur probleme serioze shëndetësore, ne rekomandojmë blerjen e mishit organik, të ushqyer me bar, që nuk është trajtuar me sterioide.
Shtuar më 14/08/2018, ora 12:02
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori