Molla, qepa e portokalli luftojnë mpiksjen e gjakut
Shkencëtarët nga Harvardi besojnë se kimikati rutin, i cili gjendet në molla, qepë dhe portokaj mund të parandalojë mpiksjet e gjakut të cilat shkaktojnë sulmin në zemër dhe tru.

hulumtimet e veta kanë zbuluar se si rutina ndihmon të bllokohet enzima potencialisht e rrezikshme, proteina disulfid izomeraza. Ajo shumë shpejt lirohet kur ndodh mpiksja e gjakutartere dhe vena.

Robert Flaumenhaft, profesor i mjekësisë në Harvard ka deklaruar se mpiksjet krijohen dhe në vena dhe artere.

Sipas tij, hulumtimet kanë dëshmuar se si rutini më mirë se të gjitha kimikatet e testuara ndihmon në eliminimin e të gjitha llojeve të mpiksjeve.
Shtuar më 15/05/2012, ora 19:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori