Mjaltë dhe kanellë për kollën, çfarë tjetër duhet të dini
Shkencëtarët pohojnë se mjalti është shumë efikas në trajtimin e sëmundjeve të shumta dhe kur kombinohet me kanellën, ajo bëhet një armë vdekjeprurëse për viruset, nivelet e larta të kolesterolit dhe sheqerit në gjakun tuaj dhe shumë armiqve të tjerë në shëndetin tonë.

Mund të duket e pamundur, por një përzierje me mjalt dhe kanellë shëron pothuajse çdo sëmundje. Për më tepër, këta përbërës janë relativisht të lire dhe mund të blihen pothuajse në çdo dyqan.

Ky kombinim i fuqishëm është mbështetur dhe përdorur nga mjekët alternativë anembanë botës. Mjalti dhe kanella janë në të vërtetë anti-mikrobikë të fortë me një fuqi të madhe për të penguar rritjen bakteriale dhe të kërpudhave.

Tani që ju kemi sjellë më afër fuqisë së vërtetë të kanellës dhe mjaltit, është koha t'ju japim një pasqyrë të plotë për sëmundjet e shumta që ato shërojnë.

Disa prej tyre mund të jenë befasi dhe për ju:

1. Ftohje
Nëse keni kollë, kongjestion hundor merrni një lugë mjaltë dhe ¼ lugë kanelle për 3 ditë.

2. Gripin
Mjalti ka një veti që vret viruset dhe ndalon influencën.

3.Kolesteroli
Në një filxhan çaj, shtoni 2 lugë mjaltë dhe 3 lugë kanellë, piheni atë dhe kolesteroli do të reduktohet me 10% në vetëm 2 orë!

4. Artritin
Pini këtë përzierje 2 herë në ditë, mëngjes dhe natë. Shto 2 lugë mjaltë me 1 lugë kanelle në ujë të ngrohtë.

5. Ngritja e imunitetit
Merrni këtë përzierje rregullisht dhe nxisni imunitetin ndaj baktereve dhe viruseve.

6. Dhimbje stomaku
Pini këtë përzierje gjatë gjithë kohës për të zbutur barkun dhe për të parandaluar ulcerat.

7. Aknet
Përzierni kanellën dhe mjaltin për një paste dhe aplikoni mbi aknet para se të flini.

8. Infeksioni i fshikëzës së tëmthit
Shto 2 lugë kanellë dhe 1 lugë mjaltë në ujë të ngrohtë, piheni çdo ditë për të vrarë mikrobet.

9. Kanceri
Ekspertët thanë se kjo përzierje trajton kancerin e barkut. Përzieni 1 lugë kanellë dhe 1 lugë mjaltë dhe e piheni atë për 3 muaj.

10. Problemet e zemrës
Bëni mjaltin me kanellën dhe përhapeni atë në bukë. Për mëngjes kjo do të ulë kolesterolin e keq dhe do të ndalojë rreziqet e sulmit në zemër.

11. Humbja e flokëve
Për rënien e flokëve, përzierje 1 lugë kanellë dhe 1 lugë vaj ulliri, pastaj shtoni 1 lugë mjaltë. Msazhoheni lëkurën e kokës me këtë dhe pas 15 minutash pijeni.

12. Humbja e peshës
Piheni kanellën dhe mjaltin me ujë para ngrënies së mëngjesit. Kjo ndihmon në humbjen e peshës të shëndetshme.


Shtuar më 17/11/2019, ora 17:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori