Mësoni nivelin e proteinave që duhet të keni në trup
Proteina është bazike për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve dhe në të mbajturit ngopur pas ngrënies.

Por që ta zbuloni se sa proteinë ju duhen në ditë, Business Insider ka folur me Lisa Sasson, profesoreshë e vlerave ushqyese në Universitetin e New York.

Sasson tha se është një ekuacion i thjeshtë që mund ta përdorni për ta zbuluar se sa duhet të hani çdo ditë.

Ajo që duhet të bëni është që ta konvertoni peshën tuaj në kilogramë dhe ta shumëzoni atë.

Bazuar në këtë, një njeri që peshon rreth 68 kilogramë nevojitet që të konsumojë 55 gram protetina në ditë. /albeu.com/
Shtuar më 25/03/2019, ora 20:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori