Mësoni edhe këtë, ja çfarë shërojnë bananeve!
Bananet përmbajnë sasi të larta kaliumi, mangan, selen, zink, fibra, acid folik, kompleksin e plotë të vitaminës B, vitaminë A, antioksidantë etj dhe përbërës me veti antiinflamatore.

Konsumi i bananes ndihmon kundër kapsllëkut. Nëse keni probleme me sistemin tretës, mjekët këshillojnë që të mos e ndani nga bananen nga regjimi juaj ushqimor pasi është një ndër frutat më të pasur me fibra.

Ato po ashtu ndihmojnë edhe ndaj pickimit të insekteve. Nëse bëni pjesë në radhët e ‘’viktimave’’ të preferuara të mushkonjave, nuk keni më nevojë të aplikoni alkool pas çdo pickimi, mjafton vetëm pak lëkurë bananeje, e cila ndalon inflamimin dhe të kruarat.

Dhimbja e kokës është një ndër problemet më të zakonshme që prek të gjitha moshat. Por, ju mund ta pushoni atë me një përbërës të vetëm, të cilin deri më sot e keni hedhur në kosh: lëkura e bananes. Merrni një lëkurë bananeje dhe vendoseni në zonën e ballit. Lëreni të veprojë gjysmë ore dhe do të vini re ndryshimet.
Shtuar më 01/04/2018, ora 17:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori