Mbajtja e llastikut në dorë mund t'ju rrezikojë seriozisht jetën!

Ndoshta keni dëgjuar se mbajtja e llastiqeve të flokëve në dorë mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj, por mbase nuk i keni kushtuar shumë vëmendje.

Rezulton se kjo nuk është thjesht një histori tmerri nga mjekët, por një realitet, që duhet të merret seriozisht. Arsyet?

1. Mund të shkaktojë probleme të qarkullimit të gjakut.

Kur vendosni një llastik flokësh në kyçin e dorës, ju shtrëngoni enët e gjakut. Si rezultat, mund të zhvilloni sindromën e tunelit karpal, i cili shkakton dhimbje dhe mpirje të gishtërinjve.

2. Mund të shkaktojë një infeksion kërcënues për jetën.

Audree Kopp, nga SHBA, tregoi se çfarë mund të ndodhë nëse vazhdimisht e bëni këtë veprim. Ajo gjeti një gungë në dorë që zmadhohej vazhdimisht. Mjeku i dha antibiotikë, por ato nuk e ndihmuan dhe ajo iu nënshtrua një operacioni.

Rezulton se kur mbani llastik flokësh në dorë për një kohë të gjatë, lëkura dëmtohet për shkak të fërkimit dhe ngjeshjes. Bakteret nga vetë llastiku dhe nga lëkura mund të hyjnë në këtë plagë dhe ta infektojnë atë.

3. Mund të prishë pamjen tuaj.

Po,mbajtja e një llastiku flokësh në dorë nuk është aspak elegante. Do të ishte shumë më mirë të zgjidhnit një byzylyk elegant ose orë që do t'i përshtatej më shumë pamjes tuaj.

Shtuar më 19/07/2020, ora 16:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori