Makarona të shijshme? Ekspertët e kuzhinës tregojnë sekretin e gatimit
Ne e dimë që detajet e vogla bëjnë ndryshimin. Sidomos në kuzhinë ku vëmendja ndaj detajeve siguron që në tryezë të merrni më të mirën që i përshtatet të gjitha shijeve.

Por nëse për gatimin dhe sasinë e kripës faktori gjithashtu mund të jetë subjektiv (ka nga ata që e preferojnë atë më shumë dhe ata që nuk janë shumë të dashur me kripën), ai moment i duhur nuk duhet të gabohet.

Por atëherë cila është koha më e mirë për të hedhur kripën në ujin e makaronave? Përgjigja vjen nga ekspertët. Nga kuzhinierët që vitet e fundit po shfaqen me frekuencë në rritje edhe në televizione.

Sips tyre kripa në makarona para gatimit e bën më të shijshme sesa nëse e hidhni në fund. Dhe vetëm për një arsye, e cila qëndron në faktin se duke bërë kështu ju mund të ruani më mirë aromat.

Morali i tregimit: kriposja e makaronave para gatimit i bën ato më të shijshme. Nëse e bëni atë në fund asgjë serioze nuk ndodh. Thjesht do humbni shijen. Për gatimin, siç u përmend, asgjë nuk ndryshon.
Shtuar më 23/12/2019, ora 23:41

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori