Magjia e karrotës tek sytë
Shpesh nuk dimë se karrota ka një vlerë të rrallë për sytë tanë. Rëndësia e saj është e pashmangshme dhe për ata që e konsumojnë rrallë, do ta kuptojnë se vlerat që jep për shikimin tonë janë të mëdha.

Po të prisni në fetë një karrotë, do shikoni se i ngjason syrit madje deri në modelimin e irisit. Karrota ngjyrën portokalli e ka marr nga një fabrikë kimike të quajtur betakaroten, e cila zvogëlon rrezikun e zhvillimit te katarakteve (perdeve te syrit ).

Ajo gjithashtu mbron nga degjenerimi makular, një problem i lidhur me shikimin per moshat mbi 65. Ai është shkaku më i zakondshëm i verbërise në Britani. Shkencëtarët në spitalin Johns Hopkins në Baltimore kanë deklaruar: "Nëqoftëse merrni një pilulë betakaroteni, nuk ka të njëjtin efekt". /albeu.com/
Shtuar më 20/08/2014, ora 15:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori