Magjia e karotave, vlerat e panumërta ushqyese për shëndetin
Konsumimi i rregullt i karotave bën që shanset për t’u zhvilluar kanceri i gjirit tek gratë të bien për 60%, thuhet sipas një studimi.

Frutat e tjerë dhe perimet të pasura me pigmentin e quajtur beta-karotinë – të tilla si spinaqi, specat e kuq dhe mangot – kanë efektin e njëjtë.

Beta-karotina është një përbërës natyral i cili iu jep ushqimeve bimore ngjyrën e tyre të shndritshme.

Për disa vite, shkencëtarët kanë këshilluar që të hahet karota dhe të përfshihet në dietat ditore, për shkak se lufton sëmundjet e zemrës dhe kancerit.

Por, studimi i fundit, i publikuar në revistën amerikane “Clinical Nutrition”, sugjeron se përfitimet në termat e kanceritgjirit janë më të mëdha se që kishin menduar më herët shkencëtarët.

Një dietë e pasur me karota ka një efekt mbrojtës për shëndetin, andaj mos harroni të hani karota çdo ditë prej sot e tutje./albeu.com/
Shtuar më 24/02/2017, ora 17:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori