Livando, lehtëson dhimbjen e kokës dhe lufton pagjumësinë
Aroma e saj e pakuptueshme dhe lulet e saj të purpurta e bëjnë livandën një nga bimët zbukuruese më të përsosura. Sidoqoftë, ajo është përdorur që nga kohërat e lashta për qëllime medicinale. Është një aleat i shkëlqyeshëm kundër dhimbjeve të kokës dhe pagjumësisë, ka veti relaksuese natyrore, qetëson ankthin dhe ndihmon në trajtimin e problemeve të frymëmarrjes.

Përmirëson besimin ndërnjerëzor. Njerëzit të cilët thithin aromën e livandës përmes një shpërndarësi kanë nivele më të larta të besimit tek të tjerët dhe pushojnë më shumë, sipas një studimi të fundit nga Universiteti i Leiden, në Holandë.

Shëron plagët. Më 1928, kimisti René Gattefossé zbuloi aftësinë e livandës për të shëruar plagët. Duke u djegur në krah në laboratorin e tij, ai ndjeu lehtësim të menjëhershëm pasi aplikoi livando dhe studioi përfitimet e vajit esencial të saj.

Promovon relaksim. Aroma e livandës zvogëlon aktivitetin e sistemit nervor, duke stimuluar relaksimin dhe ul ankthin, stresin dhe depresionin, sipas një studimi të Universitetit të Maryland (Shtetet e Bashkuara).

Zbut dhimbjet e kokës. Livando ka një efekt të butë analgjezik që ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kokës. Aroma e saj është qetësuese dhe vajrat ndihmojnë në zbutjen e inflamacionit të shkaktuar nga migrena.

Pagjumësia. Vaji i livandës mund të jetë efektiv në pajtimin e gjumit dhe luftimin e pagjumësisë. Sipas Universitetit të Southampton (MB), ata që vendosin një bimë livandoje në dhomën e gjumit flenë më mirë dhe më shumë.

Kruarje. Përveç që është e dobishme për largimin e mushkonjave dhe insekteve të tjera të bezdisshme, aplikimi i vajit të livandos në pickime ndihmon në lehtësimin e inflamacionit dhe kruajtjes.
Shtuar më 13/09/2019, ora 15:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori