Lëngu i qershisë lufton pagjumësinë
Reçel qershie
Studiuesit e Northumbria University of Newcastle kanë kryer një eksperiment mbi 20 vullnetarë, të cilët padyshim vuanin nga çrregullimet e gjumit, duke administruar 30 ml lëng qershie, ose një fetë torte që kishte në përbërësit e saj sasinë e lëngut, dy herë në ditë për një javë. Pra 60 ml ekstrakt qershie në ditë.


Në fund të eksperimentit falë analizave të urinës, ishte e mundur të përcaktohej që ata të cilët kishin pirë lëng qershie treguan nivele të larta të melatoninës (hormoni i gjumit), e barabartë me 15-16 % më shumë në krahasim me të tjerët.

Kjo tregon se vetëm për shkak të këtij lëngu të shkëlqyer, kishin kaluar 15 minuta më shumë në shtrat, duke fjetur në total 25 minuta më shumë dhe regjistruan një përmirësim në kualitetin e gjumit në masën 5-6 %. /albeu.com/
Shtuar më 05/11/2011, ora 15:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori